Jednym z najważniejszych wniosków płynących z ponad 30 – letniej tradycji samorządu terytorialnego w wolnej Polsce jest to, że istotę i bogactwo wspólnot lokalnych tworzą przede wszystkim ludzie, czyli ich obywatele. Stąd do głównych zadań gmin należy przyciąganie i pozyskiwanie nowych członków w postaci kolejnych osiedlających się na ich terenie mieszkańców. Gmina Jedwabno jest idealnym miejscem do wypoczywania, osiedlania się i zamieszkiwania nie tylko dla osób mieszkających i pracujących na terenie Powiatu Szczycieńskiego oraz w samym Szczytnie.

Gmina Jedwabno - zamieszkaj u nas - promocjaLokalnym centrum naszej gminy jest oczywiście Jedwabno, liczące 1 300 mieszkańców. Znajduje się tutaj znakomicie wyposażony Zespół Szkolno – Przedszkolny obejmujący teren całej gminy wraz z Halą Sportową. Do dyspozycji mieszkańców i turystów jest Gminny Ośrodek Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna, Środowiskowy Dom Samopomocy, stacja benzynowa Orlen, Bank Spółdzielczy, Ośrodek Zdrowia, Urząd Gminy. Swoje usługi świadczy tu szereg firm budowlanych i transportowych oraz warsztaty samochodowe. Istotnym elementem integrującym naszych mieszkańców jest 18 sołectw, które tworzą Gminę Jedwabno. Każde sołectwo posiada swój własny fundusz sołecki i w jego ramach mieszkańcy danej miejscowości co roku bezpośrednio decydują o sposobie jego wydatkowania, dysponując te środki choćby na budowę i wyposażenie placów zabaw, doposażenie świetlic wiejskich, budowę oświetlenia ulicznego czy też na działania kulturalne. Dzięki temu czują się prawdziwymi gospodarzami swoich wsi. Fundusz sołecki jest jednym z najważniejszych czynników wspierających rozwój poszczególnych miejscowości a jednocześnie elementem i przykładem daleko idącej samorządności, dającym mieszkańcom możliwość bezpośredniej realizacji wielu własnych pomysłów i zadań. Ta forma aktywności i integracji mieszkańców stała się w ostatnich latach jednym z motorów rozwoju Gminy Jedwabno. Z pewnością wzbogaca to lokalny krajobraz społeczny i kulturowy.

Gmina Jedwabno ma charakter wybitnie turystyczny. Jej obszar to 311 km2, z czego 69% tej powierzchni to lasy, pełne różnych gatunków zwierząt. Na jej terenie położonych jest aż 38 jezior, z których te najbardziej znane to Świętajno (w obrębie miejscowości Narty, Warchały i Brajniki), Dłużek, Małszewskie i Głęboczek. Wszystkie jeziora są bardzo czyste, gdyż aż 86% mieszkańców naszej gminy ma kanalizację. Jezioro Świętajno uchodzi za jedno z najczystszych w Polsce i od lat ściąga rzesze turystów z całego kraju. Największe zainteresowanie budzi plaża w miejscowości Warchały nazywana „Złotymi Piaskami”, gdzie w letnie weekendy przebywa do 10 000 osób. Dogodne połączenia komunikacyjne z Olsztynem i Warszawą sprawiają, iż wielu mieszkańców tych i innych miast posiada tutaj swoje domy letniskowe, których jest prawie 1 000. Bazę turystyczną uzupełniają liczne pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, kempingi, restauracje i bary a także czterogwiazdkowy Hotel Natura Mazur w Warchałach. Dlatego w sezonie letnim tereny te odwiedza mnóstwo turystów. Od lat korzystają oni ze zdrowego powietrza, pięknych lasów i czystych wód oferowanych przez Gminę Jedwabno. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Jeśli natomiast szukamy ciszy, także znajdziemy tutaj osady (choćby takie jak znajdujące się blisko Szczytna sołectwa Witówko czy Nowy Dwór), które choć położone niedaleko od miejscowości turystycznych, są oazą spokoju.

Do walorów geograficznych, przyrodniczych, komunikacyjnych i turystycznych dochodzą atuty społeczne. Liczba stałych mieszkańców jest bardzo niewielka, wynosi raptem niespełna 3 700 mieszkańców, czyli niecałe 12 mieszkańców na 1 km2. Jednak ich wielokulturowość i społeczna inicjatywa tworzą barwną mieszankę. Działa tutaj ponad 20 stowarzyszeń, zarówno kulturalnych jak również zajmujących się innymi dziedzinami życia społecznego. Do najbardziej znanych należy Stowarzyszenie Kulturalne „Tanecznik” prowadzące Zespół Pieśni i Tańca „Jedwabno”, organizujące co roku Festiwal Folklorystyczny w Jedwabnie. Jest to obszar z bogatą kulturą, historią, folklorem i wieloma tajemnicami. Tutaj wypoczywają znani artyści i twórcy.

Gmina Jedwabno z pewnością jest jednym z miejsc, w którym warto żyć, mieszkać i wypoczywać. Nie tylko w sezonie turystycznym, ale przez cały rok. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową Gminy Jedwabno: www.jedwabno.pl a także na profil Gminy Jedwabno w serwisie społecznościowym Facebook. Materiały filmowe z Gminy Jedwabno z różnych dziedzin można obejrzeć na serwisie Telewizja Jedwabno pod adresem internetowym: http://jedwabno.kopernik.tv/

Zapraszam

do Gminy Jedwabno!

Wójt Sławomir Ambroziak