KTO TY JESTEŚ? - POLAK MAŁY

W Szkole Podstawowej nr 6 w Szczytnie z okazji Święta Niepodległości został przeprowadzony konkurs na wiersz, którego hasłem przewodnim był dwuwiersz: "Każdy z dumą przyzna, że najpiękniejsza jest nasza Ojczyzna."

Przez czterdzieści pięć powojennych lat wpajano dzieciom w szkole zasady socjalistycznego internacjonalizmu i postawę patriotyczną polegającą na miłości do "wielkiego brata". Skutek tego bywał często odwrotny.

Metoda wychowawcza polegająca na tym, że dzieci co innego słyszały w szkole, co innego mówili im rodzice w domu, bardzo dokładnie pomieszała dzieciom w głowach, co w ich późniejszym dorosłym życiu doprowadzało do przeciwstawień: "My" - zwykli ludzie i "Oni" - czyli władza. To przeciwstawienie pokutuje w wielu umysłach do dzisiaj i przez wielu bezwzględnych, chorych na władzę polityków jest wykorzystywane.

Przeciwstawić się tej niemądrej postawie i przywrócić właściwe rozumienie takich pojęć jak ojczyzna i patriotyzm postanowiła organizatorka konkursu na własny wiersz p. Maria Rasińska.

W konkursie brali udział uczniowie z klas II SP nr 6, a wyniki twórczego działania dzieci świadczą o tym, że zamierzenia organizatorki zostały w pełni osiągnięte.

W konkursie szkolne jury przyznało też nagrody, choć z pewnością wszystkie wierszyki na takowe zasłużyły.

Pierwsze miejsce przyznano wierszom Moniki Głowickiej z klasy II d i Bartoszowi Karczmarskiemu z klasy II c; drugie przyznano wierszom Damiana Brejniaka z II a i Justynie Zygnerskiej z tej samej klasy; przyznano też nagrody za miejsca trzecie oraz wyróżniono kilku innych autorów.

W przesłanych do redakcji wierszach przede wszystkim uderza niesłychany optymizm tak daleki od naszej, dorosłych, oceny rzeczywistości.

"Mam tutaj każdy dzień wesoły" - pisze Aneta Puzio z II d, a Monika Głowicka wyznaje: "W mojej Ojczyźnie czuję się najbezpieczniej" i dalej: "Mój kraj jest bogaty", a każde z dzieci wyznaje, że ich (i nasza) ojczyzna jest najpiękniejsza. Weronika Nowicka z klasy II a wręcz napisała:

"Złotą Polską jesteś Ty.

Złotą Polską jesteśmy my.

Kochamy Cię w bieli

i czerwieni,

w blasku słońca,

morskich fal,

mazurskich jezior

i tatrzańskich hal."

Nieco racjonalniej, ale też bardzo pięknie ujął własne uczucia do Polski Bartosz Matuszewski:

"Polska to ojczyzna moja.

Tu się urodziłem,

Tu się uczę i pracuję,

staram się być miły.

Kocham jej przyrodę,

jesień, zimę, wiosnę

i będę jej bronił,

kiedy dorosnę."

Piękne wierszyki. Niestety na cytowanie wszystkich nie mamy miejsca. Ale nie o to przecież chodzi. Cel konkursu został osiągnięty: dzieci swoją Polskę widzą piękną i bogatą. I teraz tylko od nas, dorosłych, zależy, aby ich widzenie ojczyzny nie zmieniło się kiedy dorosną. Nie powinniśmy ich zawieść.

(mt)

2003.11.19